
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dropout Voltage | 100 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Output Current | 600 mA |
| Output Type | Fixed |
| RoHS | Compliant |
| Load Regulation | 50 mV |
| Line Regulation | 0.03 %/V |
| Output Voltage | 3 V |
| Max Input Voltage | 7 V |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 3170
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14516
Ext.Price$0.14516
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14516 | $0.14516 |
| 10 | $0.07258 | $0.72580 |
| 50 | $0.06543 | $3.27150 |
| 100 | $0.05898 | $5.89800 |
| 500 | $0.05423 | $27.11500 |
| 1000 | $0.04987 | $49.87000 |
| 3000 | $0.04586 | $137.58000 |
| 5000 | $0.03940 | $197.00000 |
